Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

ERGOS Sp. z o.o.

Brodnica

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Co należy wiedzieć, aby dobrze wybrać pompę ciepła?

Autor: ERGOS Sp. z o.o., publikacja: 2021-12-31

W poniższym artykule postaram się Państwu nakreślić najistotniejsze aspekty mające wpływ na wybór odpowiedniej pompy ciepła dla naszego budynku. Moim celem jest usprawnienie, a zarazem ułatwienie procesu, związanego z zakupem takiego urządzenia.

Pracownik montuje pompę ciepła

Jakie urządzenie będzie właściwe?

W przypadku pompy ciepła – grunt to właściwy i rzetelny dobór urządzenia. Dlatego pierwsza i podstawowa zasada brzmi: nie zawsze tanio znaczy oszczędnie. Wiem to z autopsji, ponieważ nie spotkałam się jeszcze w mojej karierze z przypadkiem, aby tanie urządzenie było jednocześnie energooszczędne.

Zazwyczaj tańsza pompa bierze więcej prądu do zasilania swojego tzw. serca, czyli sprężarki, niż pompy wyższej generacji i bardziej renomowanych marek. Nie chcę tu oczywiście dyskryminować tańszych modeli pomp ciepła, które z kolei mają zazwyczaj o wiele bogatsze wyposażenie w standardzie od pomp z wyższej półki cenowej (dzięki czemu ich cena jest bardzo konkurencyjna i zdobywa rzesze zwolenników wśród potencjalnych klientów).

Zobacz: Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Wybór dobrego urządzenia

Tu zatem pojawia się pytanie: „Czy chcę zaoszczędzić przy kupnie urządzenia, czy raczej zależy mi na jak najmniejszym zużyciu prądu podczas eksploatacji urządzenia?”. Nie chcę wyrokować, ale często się zdarza, że klienci, którzy bardzo cieszyli się z zakupu swojej pompy ciepła, po pierwszym sezonie grzewczym tracili swój entuzjazm.

Dlatego podczas wyboru urządzenia, wśród nadesłanych ofert od różnych doradców, instalatorów i handlowców, warto poszukać kart produktów i porównać średnie roczne zużycie prądu dla każdej z zaproponowanych pomp.

Należy przy tym zwrócić uwagę na odpowiednią wartość, ponieważ inny jest parametr zasilenia energią elektryczną sprężarki dla ogrzewania podłogowego a inny dla grzejników. W przypadku dwóch obiegów grzewczych podane wartości należy sobie uśrednić, ponieważ producenci z reguły ich nie podają (ja się jeszcze z tym nie spotkałam).

Porównanie mocy

Kolejną istotną kwestią jest porównanie mocy oferowanych modeli pomp dla różnych temperatur zewnętrznych. Tu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ często w katalogach i ulotkach, podawane są najwyższe i najlepsze parametry pomp ciepła, które ukazują je potencjalnemu nabywcy w jak najlepszym świetle.

Niestety często (a nawet niemal zawsze) dotyczą one mocy danej pompy dla ogrzewania podłogowego (zasilanie CO dla temperatury 35°C) w klimacie ciepłym. Warto tu wspomnieć, że Polska zaliczana jest do klimatu umiarkowanego, więc należy brać pod uwagę wartości nominalne/normalne, które są adekwatne dla naszej strefy klimatycznej. Zatem może się okazać, że prezentowane w ulotkach wartości mające wyeksponować dany model pompy nijak się mają do jej rzeczywistych parametrów, jakie będzie osiągać w naszej instalacji.

Parametry urządzenia

Dociekliwy klient powinien też zwrócić uwagę na dodatkowe źródło ciepła, które z reguły posiada już niemal każda pompa powietrze-woda. Najczęściej stanowi je grzałka elektryczna, która wspomaga pracę pompy ciepła poniżej punktu biwalentnego.

Punkt ten wyznacza granicę, do jakiej sprężarka w naszym urządzeniu jest w stanie wyprodukować samodzielnie moc cieplną na ogrzanie naszego domu i ciepłej wody użytkowej (czyli nic innego jak CO i CWU). Przeważnie przypada on między -7°C a -10°C temperatury powietrza zewnętrznego, chociaż zdarzają się urządzenia, dla których punkt ten przesuwa się nawet do -14°C.

Dlaczego grzałka jest tak istotna?

Otóż w pompach wyższej generacji i – co za tym idzie – z reguły droższych producenci dodają grzałki o mocy modulowanej np. 3/6/9 kW lub 2/4/6/9 kW, co bardzo wpływa na zmniejszenie poboru energii elektrycznej do zasilenia pracy naszego urządzenia. Grzałki o mocy modulowanej załączają się stopniowo, w zależności od zapotrzebowania, aby uzupełnić poziom wymaganej mocy cieplnej dla danego budynku.

W przypadku pomp tańszych, w których producenci dodają zapasową grzałkę elektryczną o jednej mocy (np. 3 kW, 6 kW czy 9 kW) poniżej punktu biwalentnego, będzie załączać się grzałka z całą mocą, co spowoduje znacznie większe zużycie prądu. Poza tym istnieją sytuacje, gdzie w pompach o mocy 10 kW, 12 kW czy 16 kW producenci dodają tylko jedną grzałkę o mocy 3 kW, która jest zdecydowanie za słaba i z pewnością nie da rady uzupełnić zapotrzebowania na moc cieplną budynku po przekroczeniu punktu biwalentnego.

Kompletność ofert

Ostatnią kwestią, na którą chciałabym zwrócić uwagę, jest kompletność ofert. Moim zdaniem nie ma nic bardziej nieuczciwego jak składanie potencjalnym klientom ofert na pompy ciepła z montażem z małym niewidocznym dopiskiem, że cena po montażu może ulec zmianie, w zależności od tego, co zastanie instalator na miejscu. Dotyczy to z reguły ofert opierających się na sprzedaży telefonicznej. Tu z kolei wyłania się argument świadczący za tym, jak ważny jest audyt budynku, który pozwoli właściwie ocenić jego stan techniczny i dobrać odpowiednie rozwiązania instalacyjne.

Oczywiście rozumiem, że wartość oferty składanej klientowi pół roku wcześniej może wzrosnąć w związku ze zmianą ceny urządzenia, materiałów czy instalacji, ale nie pojmuję, jak można podnieść wartość oferty o 7000 czy 10 000 złotych, informując klienta, że jest to zastrzeżone w treści oferty, nie zwróciwszy wcześniej jego uwagi na taki zapis.

Podsumowanie

Reasumując, drodzy czytelnicy (mam nadzieję, że również potencjalni klienci), jest wiele aspektów, którymi należy kierować się w doborze pompy ciepła. Niektóre z nich pokrótce omówiłam w moim artykule, aby przybliżyć Wam tematykę oraz wyczulić na kwestie, które są bardzo istotne i powinny zostać przez Was zweryfikowane podczas analizy ofert.

Liczę, że moje rady będą dla Was przydatne i zaowocują wyborem najlepszego urządzenia, które zaspokoi Wasze oczekiwania i w pełni Was zadowoli.

Sprawdź też: Pompa ciepła powietrzna – zużycie prądu

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 608 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła